עמוד ראשי – Wikichem

עמוד ראשי

מתוך Wikichem

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חורבן, גלות וגאולה

ברוכים הבאים לוויקיכימיה!

ויקיכימיה היא מיזם רב לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שאותה תלמידי כימיה של תיכון ע"ש יצחק רבין במזכרת בתיה יכולים לערוך.

היעזרו במדריך למשתמש למידע על שימוש בתוכנת הוויקי.
טבלת ערכי אלקטרושליליות ע"פ פאולינג
הגדל
טבלת ערכי אלקטרושליליות ע"פ פאולינג


שימו לב לעמ' 73 שאלה מס' 2 שנורא נורא רוצה שיפתרו אותה!!!(!)

נושאי הלימוד בתוכנית הלימודים החדשה בכימיה:

הקשרים שבחומר

חומרים - יחסים וכמויות

אנרגיה

שיווי משקל כימי

חומצות ובסיסים

הכנה למבחן

מאמר מדעי- מפגש בין נוזלים

אינדקס פקודות

תרגול

הידעת?

בועת סבון
הגדל
בועת סבון

בועת סבון היא גוף חלול העשוי משכבה דקה ביותר של מי סבון. בועות סבון שורדות, בדרך כלל, רק רגע קט לפני שהן מתפוצצות, בין אם בעצמן או בגלל מגע עם חפץ אחר. ילדים מרבים לשחק עם הבועות, אך מיצגים אמנותיים הראו שגם מבוגרים מוצאים אותן מעניינות. בועות סבון יכולות לעזור בפתירת בעיות מתמטיות קשות בנושא חלל, משום ששטח הפנים שלהן הוא תמיד מינימלי עבור הנפח הכלוא בתוכן. הצבעים המשתנים של בועות סבון נגרמים מהתאבכות של גלי האור. כשהאור פוגע בקצה הבועה הוא נשבר: חלקו מוחזר מהדופן החיצונית וחלקו נשבר דרכה ומוחזר רק בהגיעו אל הדופן הפנימית. אלומת האור המוחזרת מהבועה נקבעת, אם כן, על סמך התאבכות שני המרכיבים. הפרש הפאזה שנוצר בכל מסע בין המשטח החיצוני והמשטח הפנימי של הבועה הוא ביחס ישר לעובי הבועה וביחס הפוך לאורך הגל. מכאן שעבור כל עובי אפשרי של הבועה, ההתאבכות היא בונה עבור אורכי גל מסוימים, והורסת עבור אחרים. אם מקרינים על בועה אור לבן (כלומר, אור שמכיל את כל אורכי הגל הנראים), יבלטו מספר צבעים שיוחזרו ממנה בעוד שאחרים ייעלמו. הדבר ייצור מעין גוון צבעוני שמשתנה כשמשתנה עובי הבועה.מארי קירי
הגדל
מארי קירי

בבדיקות שנערכו בביתה של מארי קירי, כלת פרס נובל לפיזיקה ופרס נובל לכימיה, כ-60 שנה לאחר מותה, נמצאו חומרים רדיואקטיביים במקומות רבים ואפילו על ספרי הבישול ועל הבגדים שלה. משערים שזו הסיבה שהובילה למותה מסרטן בסופו של דבר.

כלים אישיים